• Domov
  • Poradenstvo o drahokamoch - Výbrus drahokamu

Poradenstvo o drahokamoch - Výbrus drahokamu


Farebné drahé kamene sú obyčajne vybrúsené tak, aby sa maximalizovala nádhera ich farby. Aby ste rozlíšili kvality výbrusov existuje zopár bodov, na ktoré sa zamerajte.

 


Na čo sa zamerať

Dobrý výbrus predvádza farbu drahokamu, zmenšuje jeho inklúzie, a predvádza celkovú symetriu a proporcie drahokamu. Pretože farba drahokamu nie je vždy rovnaká, neexistujú striktné geometrické štandardy na maximalizáciu žiarivosti a farby. Farebné drahokamy, hlavne tie zriedkavé, sú niekedy vybrúsené do čo najväčšej veľkosti, bez ohľadu na ich farbu. Napríklad, keď sú rôzne druhy Korundu ako Zafír a Rubín vybrúsené do čo najväčšej váhy radšej ako do krásy, môžu v nich byť vidieť zväzky farieb alebo farebné pruhy. VMV Platinum predáva iba najvyššiu kvalitu - ručne triedené farebné drahé kamene BLACK BOX GEMSTONES®

 

Nasýtenosť farby určuje výbrus drahokamu

Pri drahokame s väčšou sýtosťou farby môže byť najlepší výbrus plytší ako je priemer, čo umožní viac svetlu prenikať do drahokamu. Pri drahokamoch s menej sýtou farbou môže farba viac vyniknúť vďaka hlbšiemu výbrusu.

 

Výbrus drahokamu

Pozrite sa na drahokam, ktorý je zasadený v klenote a uistite sa, že sú všetky plôšky symetrické. Nesymetrický výbrus upozorňuje na drahokam nízkej kvality. V každom prípade, dobre vybrúsený drahokam je symetrický a odráža svetlo rovnomerne po celom povrchu, a vyleštenie je hladké, bez akýchkoľvek zárezov alebo rýh.

 

Tip pre Vás

Ako diamanty, tak i kvalitné farebné drahé kamene majú obyčajne tabuľu (table), korunu (crown), gridle (pás dookola), pavilion (kužeľová časť drahokamu) a culet (plôška na špici drahokamu). Niektoré drahokamy sú jedinou výnimkou a načastejšie majú kruhový výbrus.


HORE
TRHOVÉ CENY ZO DŇA 30.05.2020
Zlato 1 728,70 $ Platina 839,00 $ Striebro 17,59 $